Upravit stránku

Matka měst, Matička stověžatá, Praha prostě táhne a není potřeba jí dělat větší reklamu. Dělá si ji sama. O kulturu doslova zakopáváte a pracovní příležitosti na vás vykukují za každým rohem. Tak se alespoň prezentuje, naše magické hlavní město. Na jednom se ale shodneme. Je žádaná a žádoucí. 

Jak se s ní ale žije? Dá se s ní zestárnout, nebo je to spíše jen milenka, kterou po čase rádi vyměníte za venkovský klid? Odpusťte nám ta romantická přirovnání, asi z nás ještě nevyprchal Valentýn. Praha je naštěstí dost veliká na to, aby uspokojila každého. Bydlení v aglomeraci nabízí spoustu možností. 

Cesta do města

Nebudeme si lhát, v centru Prahy by chtěl žít každý. Praha nejsou Budějovice, Prahu měl rád i Jára Cimrmann. To, co nám brání v centru naší metropole zakotvit, jsou finance a nedostupnost některých bytových prostor. Střed Prahy se vylidňuje, historické objekty slouží převážně komerčním účelům (restaurace, hotely, kanceláře) a Staré Město se pomalu ale jistě mění ve skanzen.

Bydlení zde seženete (i v naší nabídce jich je pěkná řádka), ale převažují pronájmy. Byt v centru Prahy je investice, o kterou chce málokdo přijít. Nevýhoda je pak zjevná – chybějící společenské vazby. Váš soused se za měsíc odstěhuje a jméno té paní nad vámi si také nepamatujete. Ale někomu to zkrátka vyhovuje. 

Cesta z města

Ve směru od centra ale socializace roste. V těchto končinách starousedlík přestává být ohroženým druhem a vy si tak nějak pamatujete jméno té paní odvedle, protože vás vždycky pozdraví. K Pražskému Hradu je to daleko, tak raději chodíte do místního kina, které má kupodivu také co nabídnout. Obyvatel Kunratic si vystačí s Kunraticemi, s městečkem ve městě. 

praha.jpg
praha.jpg

A přece jsem Pražanem! 

Otázka na závěr zní: co ještě považujeme za centrum Prahy? Hrad, Malá Strana a další turisticky vyhledávané lokality se oprávněně pokládají za historické srdce Prahy. Centrem ale rozumíme i oblasti kolem uzlu metra, jako jsou Vršovice, Žižkov nebo Smíchov. S nadsázkou můžeme říci, že pokud nepotřebujete ke svému životu auto, protože se metrem nebo tramvají do 15 minut dopravíte na Václavák, žijete v centru Prahy. 

Obyvatelé přidružených částí typu Řeporyje nám prominou, ale je pojem centrum už nezahrnuje. Přesto jsou i oni Pražany. To je bez debat. 

Centrum je zóna příležitostí, kultury a prezentace. Periferie nabízí pevnější zázemí pro mezilidské vztahy. Ale jak se zpívá v jedné oblíbené písničce: „Jaký si to uděláš, takový to máš.“ To, co skutečně rozhoduje, jsou vaše preference. My jsme tu od toho, abychom vám pomohli vaši volbu uskutečnit.
Nahoru