Upravit stránku

Současná situace na realitním trhu prodeji bytu či domu přímo nahrává. Ceny nemovitostí stoupají do závratných výšin, stejně jako nároky kupujících. Co vše ovlivňuje cenu vaší nemovitosti? Některé faktory jsou dané a ovlivnit je nemůžete, jiné jsou zcela ve vašich rukou. My vám ty nejdůležitější představíme.

Lokalita

Lokalita je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují cenu vaší nemovitosti. V rámci České republiky mají nejvyšší hodnotu byty a domy v Praze a přilehlém okolí. Nadprůměrnou hodnotu mají nemovitosti také v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně zaplatíte v Ústeckém a Olomouckém kraji.

Pokud se zaměříme na bližší okolí bytu nebo domu, na jeho cenu má vliv dopravní dostupnost, občanská vybavenost, množství zeleně, hluk a celkový vzhled okolí. Obecně platí pravidlo — čím je v místě vyšší životní úroveň, tím vyšší je i cena nemovitostí.

Stav domu rodinného i bytového

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, jeho cenu významně ovlivní, jestli je tento dům cihlový nebo panelový. V prvním případě má váš byt až o 30 % vyšší cenu. S cenou bytu významně zahýbe i přítomnost výtahu, zateplení fasády, rekonstrukce společných bytových prostor, přítomnost recepce a bezpečnostních prvků jako kamery, tvrzená skla, bezpečnostní dveře apod. 

Velký význam má i umístění bytové jednotky v rámci celého domu. Byty v suterénu a přízemí mají na trhu asi o 20 % nižší cenu, než stejné byty o dvě patra výše. Avšak byty v nejvyšším patře také nejsou nejžádanější. Výjimku tvoří pouze atypické a mezonetové byty, u kterých cena naopak narůstá. 

V případě rodinného domu jsou kritéria podobná. Nová okna, střecha, zateplení a elektroinstalace vám rozhodně cenu z nemovitosti nesrazí. Do celkové rekonstrukce se ale nepouštějte, při prodeji se vám částka vynaložená na reknostrukci nevrátí. U rodinného domu nebo bytu také hodně záleží na jeho orientaci. Nejžádanější a tím pádem také nejdražší jsou nemovitosti s orientací na jih nebo západ.

Velikost dispozice a celkový stav bytu

V Česku je největší zájem o malé byty. Za ty také v přepočtu na metr čtvereční (vzhledem k celkové ceně nemovitosti) zaplatíte víc. 

Jaké další faktory vám významně zvýší cenu vašeho bytu:

  • balkon nebo terasa
  • neprůchozí pokoje
  • garážové stání nebo parkovací místo
  • šatna nebo komora jako samostatná místnost

Cenu naopak sníží spojená koupelna s toaletou nebo koupelna, do které se musí přes některý z pokojů. Dále velká chodba na úkor malých pokojů nebo řada atypických výklenků.

Momentální dojem je při určování ceny důležitý

Stejně jako při setkání lidí, tak i při návštěvě nemovitosti je důležitý první dojem. Ten máte zcela ve svých rukou a dokáže cenu vaší nemovitosti navýšit i v řádech desetitisíců. Pokud chcete svoji nemovitost prodat, využijte služby designera, který váš byt připraví. Tomuto dekorování interiérů před prohlídkami zájemců se věnuje speciální obor – home staging.

Nahoru