ZpětÚvod Hledáme studentské bydlení. Značka: rychle a kvalitně!

Hledáme studentské bydlení. Značka: rychle a kvalitně!

Stojíte před další životní etapou, která je spojena s nově získanou svobodou? Pokud nastupujete na vysokou školu a hledáte bydlení, pak na vás čeká poměrně náročný úkol. Najít kvalitní bydlení za rozumnou cenu a bez zbytečných komplikací není dnes nic jednoduchého. Stačí ale pár tipů, díky kterým se z nebezpečného dobrodružství stane poměrně klidná cesta k novému bydlení.

Plánujte a rozmýšlejte

Na začátek je důležité si stanovit, jak by měl byt vypadat. Kolika místnostmi bude disponovat a do jaké míry bude vybavený. Popřemýšlejte, s kým chcete prostor sdílet. Zda se do nového bytu nastěhujete sami, s přáteli nebo úplně cizími lidmi.

Na vlastní oči

Rozhodně nevynechávejte prohlídku bytu. Vhodné je si předem připravit otázky. Tak se vám nestane, že si po zavření dveří vzpomenete na další dotazy, na které jste se nezeptali. Byt si důkladně prohlédněte. Prozkoumat můžete i přilehlé okolí. V neposlední řadě poskytuje prohlídka prostor pro osobní seznámení s majitelem. A to prozradí hodně

Smlouva? Buďte obezřetní!

Podpis smlouvyPokud vše dopadlo dobře a čeká vás stěhování do vybraného bytu, pak před vámi stojí podpis smlouvy, která vymezuje práva a povinnosti. Smlouva zamezuje pozdějším budoucím problémům.

Důkladně zkontrolujte všechny náležitosti, které by smlouva měla obsahovat. Pokud si jejím zněním nejste jisti, pak se obraťte na právní pomoc.

Vhodné je také zjistit informace o majiteli. Zda je opravdu vlastníkem dané nemovitosti a nenachází se v exekučním řízení. To vše najdete v katastru nemovitostí.

Doporučujeme sepsat aktuální stav bytu a zaznamenat všechny nedostatky. Při předávce bytu pak nebudete zbytečně odpovědni za něco, co jste nezpůsobili. 

 

A jaká je cena?

Vždy záleží na konkrétním městě. A na poloze daného bytu. Lokalita hraje velmi důležitou roli. Ceny bytů v centru jsou zpravidla vyšší než na periferii. Při hledání bytu je nejlepší se také orientovat podle polohy školy. Aby vám ušetřené peníze za nájem neprotekly mezi prsty nákupem jízdenek. Hledáte bydlení v Praze? Zde se ceny samostatných a sdílených pokojů pohybují v rozmezí 5000–13000 Kč. Cena bytů se pohybuje v rámci daných velikostí mezi 13 000–30 000 Kč.

A kdy zbystřit? 

Pokud najdete téměř dokonalý byt v centru za velmi nízkou cenu, je důležité být na pozoru. Rozhodně neskládejte žádné zálohy bez osobní prohlídky a kontaktu s majitelem. Určitě věnujte zvýšenou pozornost výši záloh za služby a kauci. Ať na vás nečeká nepříjemné překvapení v podobě nedoplatku.

Studentský byt

V případě hledání nového bydlení se rozhodně vyplatí být aktivní. Zjistěte si všechny potřebné informace nejenom o majiteli, ale i pronajímané nemovitosti a okolí. Pokud vás znejistí jakékoli pochybnosti, pak raději hledejte dál. Protože zmizelé peníze a čas už vám nikdo nevrátí.